Hvor kommer behovet for en endring til produktorientert organisering fra?
Tradisjonell organisering kan på grunn av rapportering og bestillinger oppfattes som styrt fra toppledelsen i organisasjonen. Denne formen for styring kan bevisst eller ubevisst føre til at de som skal gjennomføre arbeidet får for snevre rammer til å bestemme hvordan de skal jobbe.
Dette kan igjen føre til at det ikke er de beste løsningene som lages. For eksempel fordi lederen ikke har god nok forståelse for det reelle brukerbehovet og har konkludert med at en bestemt løsning vil løse oppgaven.
Digitalisering har gjort det det mulig å endre seg raskere enn tidligere. Vi kan enklere dele informasjon, samarbeide bedre og oppdatere løsninger løpende uten å vente på en årlig release. Det har fått flere organisasjoner til å tenke helhetlig rundt hvilken verdi de leverer.
Fordi en helhetlig og sammenhengende tjeneste for kunden er det som gir best og raskest verdi, har mange startet med å arbeide produktorientert og å organisere arbeidet i tverrfaglige team.
Dette er et fornuftig grep som både er konkret og synlig, og det er derfor både et enkelt og fornuftig sted å starte en justering av organisasjonen.
Maktforholdet forskyves
Men justeringer et sted i organisasjonen fører ofte til en forskyving av maktforholdet mellom ledere og utførende ledd. Et selvstyrende team vil både jobbe raskere enn før, og ha behov for mindre detaljstyring.
Det er jo hele poenget med endringen: at de som skal gjennomføre oppgaven selv ser best hvordan de kommer fram til den beste løsningen for å levere kundeverdi.
Når beslutninger og ansvar flyttes tettere på de som skal utføre arbeidet, og dette i tillegg utføres i et tverrfaglig team hvor alle problemstillinger kan belyses, vil både hastighet og kvalitet øke.
En leder som er vant til å gi instrukser og motta rapporter om framdrift vil fort føle at det er vanskelig å henge med, og at det autonome teamet har overtatt rollen som leder, og at lederen har mistet kontrollen.
Den oversikten de som satt på toppen hadde i en tradisjonell organisasjon, hvor all rapportering gikk ovenfra og ned og nedenfra og opp, har de ikke lenger når teamene klarer seg selv og informasjonen flyter på tvers uten å gå via ledelsen.
Da kan vi fort få en situasjon hvor selvledelsen veier tyngst på vektskålen mellom ledelse og autonomi.
Gode resultater krever både ledelse og selvledelse
Ingen jobber best alene, og på samme måte som et tverrfaglig team jobber mye bedre enn enkeltpersoner, kan et team heller ikke lede seg selv godt uten å ha rammer og felles retning for det de leverer. Det må også være koordinert med andre team og med hva organisasjonen ønsker å oppnå.
For autonome team ønsker ikke å være alene selv om de er selvgående.
Det autonome teamet ønsker også å bli sett av ledelsen. Det er ikke inspirerende å jobbe med noe som ikke blir verdsatt eller at den innsatsen du har lagt ned ikke blir forstått.
Så selv om tverrfaglige team settes i stand til å løse en oppgave alene, så betyr ikke det at de ønsker å være frakoblet resten av organisasjonen.
Så hvordan sikre fortsatt likevekt mellom selvledelse og ledelse?
På samme måte som teammedlemmene endrer sin måte å jobbe på i en produktorientert organisasjon ved å jobbe sammen med – og ikke levere til – kolleger, så krever ny organisering også at ledelse utøves på en ny måte.
Lederen går fra å være den som sitter på svaret og forteller andre hvordan noe skal gjøres, til å bli en som setter langsiktig retning og støtter og veileder teamene på veien dit.
Lederne koordinerer, veileder og støtter. På denne måten blir den enkelte ansatte igjen synlig for lederen ved at lederen får forståelse for hva teammedlemmene jobber med og hvilke utfordringer de har.
Synes du det er vanskelig?
Det er ikke alltid enkelt å selv se hvor man står i overgangen til nye organisasjonsformer. Vi gjennomfører samtaler og analyser som gir dere et nyansert bilde av hvor modne dere er i produktorganiseringen, og hvordan dere mest effektivt kommer dere videre i det som er riktig retning for dere.
Du kan lese mer om vår modenhetsanalyse av produktorganisering her.
Synes du som oss at ledelse og produktorientering er et spennende tema? Vi vil fortsette samtalen om produktorganisering fremover.
Da vil noen av våre erfarne rådgivere dele sine konkrete tips ut fra hvilke utfordringer vi ser fra undersøkelsen.
For å få til det trenger vi hjelp fra dere. Svar på vår korte undersøkelse ved å klikke under, så sender vi deg lenke til samtalen.
